Επιβλητικός για ένα 45λεπτο!

Ο Θεσπρωτός απέδρασε με 2-0 επί του Οικονόμου στην Τσαριτσάνη.

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση σε εκτός έδρας παιχνίδι (τουλάχιστον για ένα ημίχρονο) ο Θεσπρωτός πέρασε από την Τσαριτσάνη κερδίζοντας τον τοπικό Οικονόμο με 2-0 και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πιάνοντας τη Νίκη Βόλου παραμένοντας ωστόσο στο -9 από την πρωτοπόρο ΑΕ Καραϊσκάκης.

Αυτή ήταν και η τέταρτη εκτός έδρας νίκη για το πλατανόφυλλο στον φετινό μαραθώνιο της Γ’Εθνικής και η πρώτη μετά το διπλό στην Αμφισσα επί του Φωκικού την 12η αγωνιστική.

Οι «κίτρινοι» ήταν εντυπωσιακοί στα πρώτα 45 λεπτά, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, πέτυχαν δύο γκολ και είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν και άλλο το προβάδισμά τους.

Στο 13ο λεπτό ο Πέντσας με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε την πρωτοπορία στον Θεσπρωτό βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη και στο 40ο ύστερα από κόρνερ του Μπίκα, ο Σιάτρας στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για κάνει το 0-2.

Πηγή: thesprotikospalmos