Έμεινε σε… τροχιά ανόδου!

Σούπερ Νίκη Βόλου, πέρασε με 1-2 από την Κατερίνη και διατηρήθηκε σε τροχιά ανόδου, περιμένοντας πλέον τους χαμένους βαθμούς για να βρεί ακόμη πιο κοντά στην κορυφή. Νσαουμίδης και Κανελλόπουλος οι σκόρερ, ο Παπουρτζής κράτησε το σκορ με τις επεμβάσεις του όποτε χρειάστηκε.

Ο Κώστας Βελιτζέλος παρέταξε τον Παπουρτζή κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα δεξιά τον Αλεξανδρτή, αριστερά τον Αναστασίου και στόπερ τους Χολέβα, Ναουμίδη. Ανασταλτικός χαφ ο Μπιτσάκος, μπροστά του οι Νοριέγα, Κυπτίου, επιθετική τριάδα οι Ιορανίδης, Ελευθεριάδης, Κανελλόπουλος.

Η πρώτη καλή φάση ήταν για τους «κυανόλευκους», όταν στο 16ο λεπτό σε αντεπίθεση, ο Μπιτσάκος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Φιρινίδη, όμως λίγο πριν πλασάρει ο Ανδρέου έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, επικίνδυνο γύρισμα προς την εστία, απομάκρυνε ο Ναουμίδης. Το 0-1 σημειώθηκε στο 36οι λεπτό. Ο Κυπτίου εκτέλεσε φάουλ και ο Ναουμίδης με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο νεαρός κεντρικός αμυντικός είχε πετύχει γκολ και στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο, προισπάθεια του Ιορδανίδη, της Νίκης γιατί στον Πιερικό παίζει ο αδερφός του, κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Φιρινίδη.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε ιδανικά. Στο 47′ από βαθύ γέμισμα, ο Ιορδανίδης πήρε τη γυριστή κεφαλιά και ο Κανελλόπουλος με ψηλοκρεμαστό σουτ, έκανε το 0-2. Η χαρά όμως κράτησε για λίγο. Αρχικά στο 51′ ο Παπουρτζής απέκρουσε σουτ του Κατσιαμήτα σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν και ο Πέεφ με προβολή από κοντά μείωσε σε 1-2.

Ακολούθως κάπως οι παίκτες της Νίκης Βόλου αποσυντονίστηκαν, ο Πιερικός προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά δεν είχε πολλές φάσεις. Στο 57′ σουτ του Καράμπελα εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των «κυανόλευκων», ενώ στο 65′ σε κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Ιοδανίδης, του Πιερικού, δεν μπόρεσε να την βρει για να την στείλει προς τα δίχτυα. Στο 80′ λίγο έλειψε η Νίκη να πετύχει τρίτο τέρμα όταν κεφαλιά του Χολέβα κατέληξε λίγο άουτ.
Πιερικός: Φιρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουρούπης, Ν. Ιορδανίδης, Ανδρέου, Κότσιας (88′ Δαδάκος), Κατσιαμήτας (55′ Αποστολίδης), Καράμπελας, Αλ. Παναγιωτίδης (66′ Τσιώλης), Κωνσταντίνου, Πέεφ.

Νίκη Βόλου: Παπουρτζής, Αλεξανδρής, Αναστασίου (75′ Λίμα), Χολέβας, Ναουμίδης, Μπιτσάκος, Κυπτίου (68′ Μέτσε), Ελευθεριάδης, Νοριέγα (90′ Κόλα), Γ. Ιορδανίδης, Κανελλόπουλος.

Πηγή: magnesiasports