Ξέσπασε ο ΟΦΗ!

Με τον ιδανικότερο τρόπο μπήκε στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο ΟΦΗ που επικράτησε του Εθνικού με το επιβλητικό 4-0.

Σε ένα ματς που ο ΟΦΗ ήταν ουσιαστικός χρειάστηκε λίγα λεπτά στην αρχή του δεύτερου μέρους για να επιβάλλει τα θέλω του στο παιχνίδι και να σκοράρει 4 φορές παίρνοντας την σημαντική αυτή νίκη.

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι που είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 10΄με το σουτ του Περογαμβράκη από πλεονεκτική θέση να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα φάση διαρκείας για τον ΟΦΗ, με τον Περογαμβράκη να επιχειρεί εν τέλει το σουτ αλλά την μπάλα να φεύγει άουτ. Ο Εθνικός δε μπορούσε να απειλήσει που επισκέφθηκε σπάνιες φορές την περιοχή των ασπρόμαυρων. Στο 38′ ο Πιθαρούλης έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους ένα σουτ του Φραγκουλάκη από το ύψος της περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ το έκανε στο δεύτερο που με 4 γκολ καθάρισε το παιχνίδι και πήρε μια νίκη που φάνταζε επιβεβλημένη. Με το “καλημέρα” του δεύτερου μέρους ο ΟΦΗ έκανε το 1-0 με τον Πατινιώτη να βγάζει ωραία σέντρα και τον Περογαμβράκη με κεφαλιά να νικάει τον Βουτσινά. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο 52′ έκανε το 2-0. Ο Κώτσιος έκανε την κάθετη πάσα για τον Πατινιώτη που έβγαλε την σέντρα στον Περογαμβράκη που πλάσαρε, τους αμυντικούς να διώχνουν αλλά στην επαναφορά τον Πατινιώτη με δεύτερο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα έγινε και το 3-0 με τον Μαρτσάκη να δέχεται την μπάλα μετά από ωραία συνεργασία με τους Κοιλιάρα και Περογραμβράκη και με πολύ όμορφο πλασε να κάνει 3 τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 66′ ο Κιάσσος θα κάνει και το 4-0. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής πραγματοποίησε τρομερό συρτό σουτ έξω από την περιοχή νικώντας με πολύ όμορφο τρόπο τον Βουτσινά. Από εκεί και μετά ο ΟΦΗ συνέχισε να ήταν.

Πηγή: grandsport